۱۰ نقل‌قول ماندگار از ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین

۱۰ نقل‌قول ماندگار از ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین

جملاتی از مرد یا زنی که ماهیت پول را دگرگون کرد.

خالق بیت کوین کیست؟ ساتوشی ناکاموتو.

ساتوشی ناکاموتو کیست؟ هیچ‌کس به‌طور قطعی نمی‌داند.

ما نمی‌دانیم آیا ساتوشی یک انسان است یا موجودی بیگانه که از ابعاد دیگری به وجود آمده است. برخی حتی این احتمال را می‌دهند که ساتوشی ناکاموتو نام گروهی است که از بیش از یک نفر تشکیل شده است.

ویتالیک بوترین خالق اتریوم، دومین ارز دیجیتال بزرگ دنیا، معتقد است که ناشناس بودن در کسب‌وکاری که هیچ شخصیت مرکزی ندارد، مزایایی واقعی به همراه دارد. این موضوع از ماهیت غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال نشأت می‌گیرد. ساتوشی هر که هست، با شاهکار خود دنیای مالی و اقتصادی را دگرگون کرده است و تغییر دنیای مالی می‌تواند به تغییر تمام دنیا منجر شود.

از ساتوشی ناکاموتو اکنون فقط تعداد زیادی گفتگوی اینترنتی به ‌جا مانده است. خالق گمنام بیت کوین تا اواخر سال ۲۰۱۰ برای پیش‌برد اختراع خود، به‌صورت متنی و آنلاین با جامعه ارتباط برقرار می‌کرد تا اینکه در ۱۱ دسامبر ۲۰۱۰ پس از انتشار آخرین پست خود برای همیشه ناپدید شد. اکنون می‌توانید با مراجعه به صفحه ساتوشی در انجمن بیت کوین تاک (Bitcointalk.org) تمام نوشته‌های ساتوشی ناکاموتو را بخوانید. اشعیا مک‌کال (Isaiah McCall) در مقاله‌ای با گشت‌وگذار در نوشته‌های ساتوشی ۱۱ نقل‌قول جذاب از او را گلچین کرده است که یک مورد از آنها به‌دلیل غیرمجاز بودن انتشار آن در ایران، امکان انتشار در وب‌سایت ارزدیجیتال را ندارد.

۱۰ نقل‌قول مشهور از ساتوشی ناکاموتو را در ادامه می‌خوانید.

۱. پیام مقدس در اولین بلاک

به اولین بلاک در بلاک چین بیت کوین، جنسیس بلاک (بلوک پیدایش) می‌گویند. مشابه با روایات دینی درباره پیدایش خلقت، ساتوشی با ایجاد این بلاک، بیت کوین را به موجودیت رساند و برای ثبت در تاریخ پیام مخصوصی را در آن ثبت کرد. این بلاک را می‌توانید از اینجا مشاهده کنید.

۱۰ نقل‌قول ماندگار از ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین

ساتوشی بیت کوین را پس از بحران بانکی سال ۲۰۰۸ و با هدف انتقال قدرت به مردم بنیان نهاد. او ارزی را اختراع کرد که تورم در آن راه ندارد و می‌تواند در نهایت دلار آمریکا را پشت‌سر بگذارد. او برای به سخره‌‌گرفتن بانک‌ها و همچنین ایجاد یک اثبات برای زمان به موجودیت رسیدن بیت کوین، یک پیام هوشمندانه را در اولین بلاک بیت کوین ثبت کرد:

«[تیتر] روزنامه تایمز، تاریخ ۳ ژانویه ۲۰۰۹: رئیس خزانه‌داری [انگلستان] در آستانه دومین کمک مالی به بانک‌ها است.»

۱۰ نقل‌قول ماندگار از ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین

[تیتر] روزنامه تایمز، تاریخ ۳ ژانویه ۲۰۰۹: رئیس خزانه‌داری [انگلستان] در آستانه دومین کمک مالی به بانک‌ها است.

— The blockchair

۲. مشکل ساتوشی با ارزهای ملی

ساتوشی معتقد بود مشکل آشکار ارزهای فیات، متمرکزبودن آنهاست. «قدرت فساد می‌آورد و قدرت مطلق برابر است با فساد مطلق»، عبارتی بود که ساتوشی به آن ایمان داشت.   

وقتی قدرت در اختیار تعداد محدودی از افراد باشد (برای مثال بانک‌ها)، فساد به وجود می‌آید و سپس به اشتباهات بزرگی ختم می‌شود که هزینه آن را مردم عادی باید متحمل شوند.

پاسخ او به چنین وضعیتی، غیرمتمرکزسازی یا نبودِ یک قدرت یکتا بود. او در این باره نوشت:

«بسیاری از مردم، به‌خاطر همه آن شرکت‌های حوزه کسب‌وکارهای الکترونیکی که از دهه ۱۹۹۰ نتوانستند به موفقیتی دست پیدا کنند، به‌شکل خودکار ارزهای الکترونیکی را به‌عنوان یک هدف از دست رفته رد می‌کنند. امیدوارم این موضوع جا افتاده باشد که ماهیت کنترل مرکزی در این سیستم‌ها تنها دلیل شکست آنها بود. فکر می‌کنم این اولین بار است که ما یک سیستم غیرمتمرکز و بدون نیاز به اعتماد را امتحان می‌کنیم.»

— P۲PFoundation

۳. حذف واسطه‌

سیستم بلاک چین بیت کوین مرجعی است که واقعاً نیازی به یک قدرت مرکزی ندارد. به‌نوعی این سیستم خودش را اداره می‌کند.

قدرت در دست اکثریت شبکه قرار دارد. ساتوشی درباره حذف واسطه‌ها، جملات جالبی دارد:

«با داشتن یک ارز الکترونیکی مبتنی بر اثبات رمزنگاری، بدون نیاز به اعتمادکردن به یک واسطه شخص ثالث، پول می‌تواند ایمن باشد و تراکنش‌ها به‌آسانی انجام شود.»

— Bitcoin minting

۴. کپی‌کاری ممنوع

کد در یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز قانون است. تغییر در کد منجر به ایجاد چندین ارز الکترونیکی فرعی شده است.

بیت کوین‌کش، اتریوم کلاسیک و بیت کوین آنلیمیتد (Bitcoin Unlimited) اولین هاردفورک‌ها (انشعاب‌ها) در دنیای ارز دیجیتال بودند. به این معنا که افرادی با برخی ایده‌های اصلی که ابتدا توسط بیت کوین مطرح شده بود، به مخالفت برخاستند. ساتوشی می‌دانست که اگر فرمول به‌صورت پیوسته تغییر کند، موضوع تمرکززدایی را با چالش مواجه می‌کند.

ساتوشی مجبور بود از همان ابتدا کار را به‌درستی انجام دهد. او می‌نویسد:

«ماهیت بیت کوین به‌گونه‌ای است که با انتشار نسخه ۰.۱ (اولین نسخه)، طراحی اصلی آن برای ادامه حیاتش بدون تغییر باقی خواهد ماند… به اعتقاد من یک پیاده‌سازی دوم و قابل‌تطبیق از بیت کوین، هرگز ایده خوبی نخواهد بود. بیشترین بخش این طرح به این موضوع وابسته است که همه نودها با نتایج کاملاً یکسانی با یکدیگر همگام باشند که این موضوع، پیاده‌سازی دوم را به تهدیدی برای شبکه بدل خواهد کرد.»

— Transactions and Scripts: DUP HASH۱۶۰ … EQUALVERIFY CHECKSIG

 ۵. ریشه همه بدی‌ها

۱۰ نقل‌قول ماندگار از ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین

ساتوشی واقعاً فیلسوف است. او در نقل‌قول زیر یکی از بزرگ‌ترین ایده‌های مدرن در خصوص پول را بیان می‌کند.

«مشکل ریشه‌ای ارزهای رایج، همه‌ی آن اعتمادی است که برای کارکرد آن موردنیاز است. به بانک مرکزی باید اعتماد کرد که ارز را بی‌ارزش نکند، اما تاریخ ارزهای فیات پر است از مواردی که این اعتماد نقض شده است. باید به بانک‌ها برای نگه‌داشتن پولمان و همچنین انتقال الکترونیکی آنها اعتماد کنیم، اما آنها پول‌های ما را در موج‌هایی از حباب‌های اعتباری و با تقریباً مقدار ناچیزی ذخیره [واقعی]، وام می‌دهند. ما ناچاریم برای حریم خصوصی‌مان به آنها اعتماد کنیم؛ به آنها اعتماد کنیم که به سارقان هویت اجازه نمی‌دهند که حسابمان را خالی کنند.»

— Bitcoin open source implementation of P۲P currency

۶. چرخه ارزش بیت کوین

ساتوشی اولین نفری است که حدس می‌زد بیت کوین از ارزهای فیات پیشی خواهد گرفت. او اولین مؤمن واقعی به بیت کوین بود. هر چه باشد او خود بیت کوین را خلق کرده است.

فقط ۲۱ میلیون بیت کوین تا سال ۲۱۴۰ میلادی (۱۵۱۸ شمسی) تولید خواهد شد. با این حال، قبل از آن زمان، بیت کوین به یکی از کمیاب‌ترین کالاهای روی کره زمین تبدیل می‌شود. ساتوشی درباره این موضوع گفته است:

«بیت کوین چیزی بیشتر از یک فلز گران‌بها است. به‌جای تغییر در عرضه برای حفظ ارزش، میزان عرضه از پیش تعیین‌شده است و این ارزش آن است که تغییر می‌کند. هر چه تعداد کاربران بیشتر شود، ارزش هر سکه (کوین) افزایش می‌یابد. این وضعیت پتانسیلی برای یک چرخه بازخورد مثبت فراهم می‌کند؛ با افزایش کاربران، ارزش بیت کوین بیشتر می‌شود و بالا رفتن ارزش باعث می‌شود کاربران بیشتری به‌ سوی آن جذب شوند تا از مزایای این افزایش ارزش استفاده کنند.»

— P۲PFoundation Comment by Satoshi Nakamoto

۷. جنگ خیر و شر

۱۰ نقل‌قول ماندگار از ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین

ساتوشی از نهادهای فاسد متنفر بود. او می‌دانست که بیت کوین در نهایت با مسائل مرتبط با قانون‌گذاری مواجه خواهد شد و حتی یک «طرح پانزی» نامیده می‌شود؛ ولو اینکه این اتهامات از سوی کسانی باشد که اکنون روی آن سرمایه‌گذاری می‌کنند.

جالب اینجاست که یکی از اولین دارندگان بیت کوین در انتخابات مجلس سنای ایالات‌متحده در سال ۲۰۲۰ به پیروزی رسید. سناتور سینتیا لومیس (Cynthia Lummis) از ایالت وایومینگ (Wyoming) اولین بیت کوین خود را در سال ۲۰۱۳ خریده است، چراکه او به قدرت اقتصادی محدودیت عرضه و پتانسیل بیت کوین برای مقابله با برخی سوءاستفاده‌ها از سیستم مالی معتقد بود.

ساتوشی درباره جنگ ارزهای دیجیتال با دولت‌ها نوشته است:

«بله [با رمزنگاری نمی‌توان مشکل با سیاست را حل کرد]، اما ما می‌توانیم برنده یک جنگ بزرگ در مسابقه تسلیحاتی شویم و برای چندین سال یک قلمرو آزادی جدید به دست آوریم. دولت‌ها در نابودکردن شبکه‌هایی مانند نپستر (Napster) که به‌صورت مرکزی اداره می‌شوند، تبحر دارند، اما به نظر می‌رسد شبکه‌های همتا به همتای خالصی نظیر تور (Tor) و ناتلا (Gnutella) می‌توانند خود را از شر دولت حفظ کنند.»

— Satoshi Nakamoto Mail Archive

۸. همه یا هیچ

بیت کوین برای حفظ خود تلاش می‌کند. بیت کوین قرار نیست شکل درجه‌دویی از یک ارز باشد. همانند طلا که در سالیان گذشته به این شکل در بازارهای مالی نقش خود را ایفا کرده است. ساتوشی معتقد است بیت کوین اگر به موفقیت برسد، عصر جدیدی از پول را آغاز خواهد کرد، یا به‌کل شکست خواهد خورد. او در این باره می‌نویسد:

«(در پاسخ به یک سؤال) درست است. در غیر این صورت نمی‌توانستیم یک سقف محدود ۲۱ میلیونی داشته باشیم، چراکه همواره برای تولید به مقدار حداقلی از پاداش نیاز است. در دورانی که پاداش‌ها بسیار کم خواهد شد، کارمزد معاملات، انگیزه اصلی برای [استخراج] نودها خواهد بود. من مطمئنم که حدود ۲۰ سال دیگر یا حجم معاملات بسیار زیادی با بیت کوین خواهیم داشت یا اینکه هیچ اثری از بیت کوین باقی نخواهد ماند.»

— BitcoinTalk

۹. آینده همین حالاست

ساتوشی در پاسخ به دن لریمر (Daniel Larimer)، خالق ارز دیجیتال ایاس که درباره مشکلات بیت کوین و آینده این ارز دیجیتال پرسیده بود، گفته است:

«اگر این را باور یا درک نکرده‌اید، متأسفم؛ من وقتی برای متقاعدکردن شما ندارم.»

— Bitcointalk Thread

۱۰. او واقعاً دوست نداشت در مورد خودش توضیحی ارائه دهد

ساتوشی خیلی دوست نداشت از فضای امن خود خارج شود؛ شاید به این خاطر که می‌دانست چه چیزی را خلق کرده است. او یک‌بار در واکنش به ثبت ایده بیت کوین در یک شبکه اجتماعی مرتبط با اختراعات فناورانه گفت:

«متأسفم که آدم ضدحالی هستم. نوشتن توضیحات برای مخاطب عمومی بسیار سخت است. هیچ چیز [مشابهی] برای ارتباط‌دادن وجود ندارد.»

— BitcoinTalk

اشتراک
اطلاع از
guest
82 دیدگاه
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
سروش
سروش
15 روز پیش

چقدر بخندیم روزی که بفهمیم بیت کوین کار ایران بوده!

حسن
حسن
5 ماه پیش

از تهیه کننده این مطلب بسیار سپاسگزارم.

بینام
بینام
5 ماه پیش

بدون شک بیت کوین بزرگترین ابزار فریب گلوبالیستهاست
به دلایلی که ذکر می کنم
شما فعلا ایران فلاکت زده را در نظر نگیرید پرسشهایی که مطرح می کنم بدون شک حاوی پاسخ نیز هست
اینجا مبنا را اقتصاد آمریکا قرار می دهیم که در دنیای امروزی غالب است
و همچنان دلار بعنوان ارز مرجع در تمام دنیا شناخته می شود (دلار آمریکا)

حقوق ماهیانه یک کارگر ساده در آمریکا در بدترین شرایط ماهیانه 3000 دلار است که بطور متوسط روزانه 100 تا 110 دلار می شود
کارگری که مشغول تولید ارزش افزوده است
یا در چرخه تولید و یا چرخه خدمات

حالا مقایسه کنید استخراج ارزهای دیجیتال از قبیل بیت کوین نیازمند چقدر هزینه و سرمایه اولیه است
در اینجا به سراغ استخراج از طریق ریگ میرویم
فرض بفرمایید در بهترین حالت یک ریگ 10 کارته با استفاده از بهترین و قدرتمندترین کارت گرافیک موجود یعنی RTX 3090 تهیه کنیم
اگر ما قیمت هر کارت را خوشبینانه 1500 دلار در نظر بگیریم نیاز به سرمایه ای در حدود 20000 دلار در شروع کار داریم
در حالی که بازده این ریگ در حالت کارکرد فول مبلغی روزانه کمتر از 130 دلار است که در ماه حدود 3900 دلار می شود که معادل همان حقوق کارگر ساده است و در صورتیکه بصورت سنتی نه کالایی فیزیکی تولید شده و نه خدماتی به جامعه ارائه شده
حال اگر فرض را بر این بگذاریم که همان کارگر ساده در آمریکا بخواهد وارد این تجارت شود حداقل نیاز به سرمایه گذاری بیست هزار دلاری دارد تا معادل همان حقوق ماهانه خود را درآورد و به همین نسبت اگر سرمایه اولیه خود را دو یا سه یا چند برابر کند درآمدش بالاتر خواهد رفت
برای مثال اگر بخواهد ماهیانه حدود 40000 دلار از این طریق درآمد داشته باشد باید 200000 دلار سرمایه گذاری کند
بنده خوب میدانم که همان مبلغ 20000 دلار هم در آمریکا قابل توجه است چه برسد به 200000 دلار
البته و بدون شک که طبقه متوسط رو به پایین مردم آمریکا توانایی انجام چنین سرمایه گذاری را ندارند
ولی خوب گلوبالیسم سیستم هوشمندانه ای دارد و روش سلطه بر جوامع بشری را از نظامهای کپتالیستی سنتی به استعمار دیجیتالی تغییر می دهد چیزی که 99 درصد مردم جهان از آن غافلند
از شما می پرسم که برای سوددهی چشمگیر در این سیستم نیاز به چه دارید؟
یک ریگ یا دو ریگ یا حتی ده ریگ؟؟؟
یک ماینر یا دوماینر یا حتی ده ماینر؟؟؟
نه عزیزان خوب می دانید که پیش نیاز شما یک مزرعه استخراج ماینر است که بدون شک راه اندازی آن از عهده من و شما و افراد طبقه متوسط حتی متمول هم بسیار سخت یا در بیشتر موارد غیر ممکن می نماید
امروزه در تمامی کشورهایی که وارد بازی ارزهای دیجیتال شدند هم همان انحصار طلبی و مصادره به مطلوب حکومتها و وابستگان و نورچشمی های آنها وجود دارد
در کشورهای در حال توسعه و مخصوصا عقب مانده که تحت مدیریت همین نظام گلوبالیستی با از بین رفتن زیر ساختهای اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی ملتهارا به این نوع استعمار خود خواسته سوق می دهند و مردم همچنان غافل از این مار خوش خط و خال
اما میرسیم به بحث شیرین کشور خودمان ایران
کشوری که نه تولید به معنای واقعی و کلانش در آن جریان دارد نه خدمات ارزش افزوده را می سازد
و از همه مهمتر تیر خلاص بر پیکر اقتصاد آن نشسته است که نمادش سقوط ارزش پول ملی ماست
میرسیم به جایی که اگر همان ریگ 10 کارته را با سرمایه بیش از یک میلیارد تومان ببندیم به لطف بی ارزش شدن روز افزون پولمان
ماهیانه نزدیک به 100 میلیون تومان درآمد داریم که خوب پول خوبی است!!!!!!!!!!!
کدام بانک یا موسسه یا سرمایه گذاری مولد به شما چنین سود کلانی می دهد؟؟؟
گفتم سود کلان که یادم افتاد تازه میشود معادل حقوق یک کارگر ساده در امریکا!!!!!!!!!!
یکی از دوستانم مدتی پیش به من مراجعه کرد و پرسشی داشت
میخواست خانه اش را که حدود یک میلیارد تومان ارزش داشت بفروشد و در این کار سرمایه گذاری کند!!!!
من هرچه گفتم حداقل همه زندگی ات را روی این کار نگذار گوش نکرد و زن و بچه اش را آواره اجاره نشینی کرد!!!
ایشان حداقل باید یک سال بدون وقفه ماین کند تا دوباره همان خانه را بخرد در صورتیکه قیمت ملک تغییری نکند
حال اگر ما استهلاک سرمایه اولیه را در نظر نگیریم بعد از یک سال به سود می رسد
از این افراد چند نفر را می شناسید؟؟
ویرانی اقتصاد یک کشور را وقتی در چهار چوب همین تجارت مثلا استخراج ارز دیجیتال ببرید بخوبی به ابعاد آن آگاه می شوید.
شک ندارم که این سیستم در کشورهایی که درآمد سرانه آنها هرچه پایین تر باشد بیشتر و بیشتر مردم را به درون خود می کشد.
شما کافیست با یک تحقیق میدانی یا پرس جوی ساده از اقوام و دوستانی که در کشورهای توسعه یافته ای نظیر سوئد و نروژ و ژاپن و سوییس و یا حتی کشورهای حاشیه خلیج فارس مثل کویت و امارات و قطر و … زندگی می کنند براحتی متوجه شوید که استخراج ارز دیجیتال در آنها چقدر با استقبال عمومی مردم همراه است.
آقای ساتوشی ناکاموتو می گوید که انحصار ثروت و قدرت از دست حکومتها خارج شده و اصولا یکی از فلسفه های بوجود آوردن ارزهای دیجیتالی همین مورد است!!!!!!!!
باز از شما می پرسم دوستان
در همین ایران خودمان
چقدر مزرعه استخراج وجود دارد؟
چه کسانی هستند که بتوانند دهها بلکه صدها میلیارد تومان صرف راه اندازی آنها کنند؟
چه کسانی هستند که فقط هزینه برق مصرفی یک ماه مزرعه شان بشود 42 میلیارد تومان؟
چه کسانی هستند که از منابع عمومی تولید برق کشور برای استخراج استفاده می کنند؟
من یا شما؟
یک نفر مرا روشن کند که اگر این انحصار ثروت و قدرت و چپاول توسط حکومتها و اعوان و انصارشان نیست پس نامش چیست؟

می گویند مثلا ارزش بیت کوین امروز بیشتر از 60 هزار دلار یا اتریوم بالای 2400 دلار است…
چه پارامترهای موجه اقتصادی باعث بالارفتن آن می شود؟

به گمان من ارزهای دیجیتال چیزی نیست جز یک رانت جهانی اطلاعاتی با ایجاد یک بازار کاذب و غیر مولد و انحصار طلبی خالقین آنها با تزریق اطلاعات و بازی با اعداد و الگوریتم های ریاضی با هدف فریب و جذب مردم.

ادامه دارد………

نوروز
نوروز
5 ماه پیش
پاسخ  بینام

قرار نبوده با بیت کوین پولدارا فقیر بشن و فقیرا پولدار و یا اینکه همه مساوی شوند، خیر … ذات ثروت طوریه که ثروتمندا روز به روز ثروتمند تر و فقرا روز به روز فقیر تر میشن و غیر قابل اجتناب، ظاهرا شما انتظارات بیجا دارید! بیت کوین و خالقش به نظرم فقط یک هدف داشتند و اونم اینکه نیاز به اعتماد کردن به شخص یا نهاد ثالث رو در خیلی از مسایل دنیا از بین ببره، چون تجربه ثابت کرده ازین اعتماد سواستفاده شده در طول تاریخ و عرض جغرافیا! شما الان بیت کوین رو فقط به عنوان یک ارز در نظر بگیر مثل دلار، توی متن گفتید بهش گفتید:غیر مولد! الان سیستم چاپ و توزیع و… دلار چه تولیدی داره ؟! هیچی، فقط کاغذی دارای ارزش رو تولید میکنه و کسی هم انتظار نداره گندم تولید کنه یا نون بپزه!!!

سعید
سعید
4 ماه پیش
پاسخ  بینام

یک نفر مرا روشن کند که اگر این انحصار ثروت و قدرت و چپاول توسط حکومتها و اعوان و انصارشان نیست پس نامش چیست؟

داداش شما همون روشن نشی بهتره خخخخخ

Davood
Davood
6 ماه پیش

چیز خوبیه
همین الان هم مگه پول دستمونه؟ جز اینکه با خودپرداز یا برنامه ها پول جابجا میکنیم یا خرید میکنیم.
این هم در نوع خودش تک هست،و در آینده پیشرفته تر و پولای کاغذی حذف میشن

شلمون
شلمون
6 ماه پیش

خود ایلان ماسک مخترع بیت‌کوین هست.

Moradi
Moradi
6 ماه پیش
پاسخ  شلمون

ایلان یک دوغگوی خودخواه بیش نیست😎

سعید
سعید
4 ماه پیش
پاسخ  Moradi

طرز فکر یک ایرانی : “همیشه با افراد موفق مخالفت کن”

بهنام احمدی
بهنام احمدی
4 ماه پیش
پاسخ  سعید

زنده باد دقیقا اینطوری هست ، که میگین برای همینه همه کشورها از ایران پیشی گرفتن فقط دلیلش هم حمایت از افراد موفق هست ولی در ایران زمین زدن این افراد است.

SALAR
SALAR
6 ماه پیش

سلام و درود

امیرنیک دی
امیرنیک دی
6 ماه پیش

سیاست برای خودش دنیایی داره اصلا امکان نداره کسی خالق بیت کوین باشه و دولت ها نتونن ردشو بزنن خوده دولت ها بیت کوین و خلق کردن و خیلی راحت دارن سرمایه ها رو جذب خودشون میکنند بهترین ایده رو ایجاد کردن. کسی دنباله این نیست نگران مردم جهان باشه براش دل بسوزونه
هممون داریم بازی داده میشیم به واسطه ذهن های مریض

مونرو
مونرو
6 ماه پیش

مخترعش آن اس آی آمریکا است

ابراهیم ز
ابز
6 ماه پیش

به نظر من‌خالق بیت ‌کوین کشور امریکاست چ‌ون هیچ پروژه بزرگی بدون دخالت امریکا هیچ‌وقت انقدر نمیتونه بزرگ بشه و من خودم ۱۰ سال پیش شنیدم یه‌مقام بلند پایه امریکایی گفت ما یه چمدون هایی درست کردیم‌که اطلاعات کل محیطرو جمع اوری میکنیمو همون ماینر بوده به نظر من بازم نظر شخصیمه

soheyl888
soheyl888
6 ماه پیش
پاسخ  ابز

شفا

ابراهیم ز
ابز
6 ماه پیش

عالی بود من‌حتما یه واحد ببت‌کوین میخرم به زودی

مصطفی
مصطفی
6 ماه پیش

مخترعش یه موجود بیگانست

farhad
farhad
6 ماه پیش

همانطور که جمعی از سرمایه داران هلند وانگلیس و آمریکا بدون افشای نام خود ، برای منافع خودشان بانک مرکزی درست کردند الان هم محتمل است که سرمایه داران بزرگ، بدون افشای خود ، بیت کوین را راه اندازی کرده باشند دلیلش اینجاست که فن آوری پیچیده بلاک چین که اساس بیت است بدون تلاش گروه تحقیق و توسعه زبده میسر نمیشد حالا این چه گروهی ست که حتی در اتاقهای «سیلکون ولی» هم ردی ازش نیست چه رسد به کشورهای دیکتاتوری مثل چین که همه جا را کنترل میکنند حدس قوی میتواند این باشد که بیت کوین محصول لابراتوار های یک شرکت خصوصی فن اوری باشد شرکتهایی در حد و زمینه IBM البته بطور مثال

Reza
Reza
6 ماه پیش
پاسخ  farhad

من هم با نظر شما موافقم.
چنین فناوری و نوآوری نمی تواند محصول یک نفر باشه. قطعاً به گروه با منابع زیاد و محافظ کار و با حمایت یک ارگان دولتی می تواند چنین چیزی بسازد.

Daniel
Daniel
3 ماه پیش
پاسخ  farhad

بله توسط یک شخص عادی ممکن نیست همچین چیزی اختراع بشه
ولی توسط یک نابغه عین آب خوردن این اتفاق میوفته
تفاوت یک شخص آیکیو 100 با 180 بیشتر از چیزیه که بشه تصورشو کرد،
ی مثال ساده بزنم، ببین اینا 80 واحد اختلاف دارن
تفاوت آیکیو 20 و 100 چیه؟ کسی که آیکیو 20 هست حتی قادر نخواهد بود ریاضی اول ابتدایی رو درک کنه و عملا فرقی با حیوان نمیکنه از نظر قدرت ذهنی! یعنی در حد یک میمون باهوش. ولی آیکیو 100 توانایی دانشگاه رفتن هم داره.
حالا این دوتارو بزار کنار هم
یک شخص آیکیو 100 از نظر قدرت ذهنی نسبت به 180مثل میمون هست در برابر انسان…!

مقدار اطلاعاتی که یک شخص با آیکیو 180 میتونه در طول 10 سال دریافت کنه، شخص با آیکیو 100 در کل طول عمرش قادر نخواهد بود.
البته تعداد افراد با ایکیو بالای 160، یک در میلیارد هست

محمد امینی
محمد امینی
6 ماه پیش

خالق بیت کوین با استفاده از آموزه های دینی که درباره اخر زمان هست الهام گرفته واین پول را بوجود آورد البته بدیهای بزرگی دارد وان اینست که هرکس فرضا بیت کوین نداشته باشه دیگر جایی در جامعه ندارد و کسی به او کمک نمی کنه و مستضعفان نابود میشوند اگر پول کشورها ازبین برود که بمرور چنین خواهد شد ودیگر نه وامی وجود دارد ونه کمکی و دنیا بسمت تنها تر شدن افراد و جای بدتری شدن پیش خواهد رفت جایی که همه فقط بسود خود فکر خواهند کرد و عواقب ناگواری درپی دارد

morteza
morteza
6 ماه پیش

متاسفم که ماهیت رساله و بیت کوین را باور یا درک نکرده و نمی کنید. آن هم زیر گزارشی که خالق بیت کوین دقیقا به همین ابهامات پاسخ می دهد.

مرتضی
مرتضی
6 ماه پیش
پاسخ  morteza

خب مشکل همین‌جاست که بیت کوین هم قراره بیفته دست ثروت مندان الان تنها پولدارها میتونن ماینر بشن چون سختی شبکه بسیار بالا رفته و در آینده هم بدتر میشه وگرنه هدف ساتوشی درست بوده اما متاسفانه یه عده ثروتمند این ارز رو از غیرمتمرکز خارج میکنن و یک ارز متمرکز میشه.

رضا تواضعی
رضا تواضعی
6 ماه پیش

ساتوشی ناکاموتو عملا با خلق بیت کوین خواسته یک دین و سلوک معنوی هم خلق کند که این قطعا در آینده برای این پدیده ، مشکلات دهشتناکی را در تقابل با حاکمیت ها و حتی بسیاری از مردم ایجاد خواهد کرد

Arash effati
Arash effati
6 ماه پیش

مورد ۱۱چی بود.خیلی کنجکاوم.منبع بدید

farhad
farhad
6 ماه پیش
پاسخ  Arash effati

بند ۷ حذف شده خلاصش میگه بیت کوین برای کسانی که نمیخوان از کارت اعتباری استفاده کنند یا نمیخوان همسرش از خریداش باخبر بشه خوبه همینطور اونایی که نمیخوان برای خریدن فیلمای خاک برسری شماره حساب خود را بدهند لینک مقاله کامل، در همین ترجمه فارسی آمده

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.
float
اطلس ارزدیجیتال پلاس
دوره‌ی جامع غیرحضوری صفر تا صد ارزهای دیجیتال،
آموزش تریدینگ، تحلیل تکنیکال و آشنایی با ماینینگ
۴,۰۰۰,۰۰۰
off
۲,۴۰۰,۰۰۰ تومان
+ ata ATA
off